הדרכת הורים

ההורות הינה מערכת יחסים ייחודית אשר נוצרת בין הורה לילדו לאורך כל שנות גידולו, ועם כל ילד מחדש. הורות לילד אחד לא דומה להורות לילד אחר. זאת משום שכל ילד מעורר בהורה רגשות ייחודיים, בהתאם למבנה אישיותו ולטמפרמנט המולד שלו. בכל הורות ישנם רגעי שיא ורגעי שפל, רגעי נחת ורגעי תסכול. הנאה, סיפוק ושמחה, לצד עצב ודאגה.

עם זאת, לעיתים חווית ההורות צבועה ברגשות של תסכול מתמשך, בתחושה של פספוס או של אי הצלחה. לעיתים הורים מרגישים חוויה של תקיעות או חוסר סיפוק מההורות שלהם. במקרה כזה, כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי שממוקד בעבודה על הורות שנקרא "הדרכת הורים".

מטרת העבודה הטיפולית עם ההורים הינה לאפשר התבוננות על היחסים הורה-ילד, ולפתוח מרחב להעלאת שאלות כגון: איזה הורה חלמתי להיות ואיזה הורה אני בפועל? כיצד ההורות שחוויתי בתור ילד משפיעה על ההורות שלי? ניתן מקום לרגשות, מחשבות ורצונות של ההורים תוך בירור של המקור לקשיים, ובהמשך נעשית עבודה על מטרות ממוקדות אשר מנוסחות ביחד על ידי ההורים והפסיכולוג.

מקרה נוסף שבו כדאי לפנות להדרכת הורים הוא כאשר לילד יש קשיים רגשיים, אולם הוא עצמו מתנגד לטיפול פסיכולוגי ולא מוכן לשתף פעולה. ככל שהילד צעיר יותר כך העבודה הטיפולית עם ההורים הינה משמעותית יותר ובעלת פוטנציאל רב יותר לחולל שינוי אצל הילד.

parenthood

אולי יעניין אותך לקרוא גם על איך לדעת אם הילד שלך זקוק לטיפול פסיכולוגי?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

@ כל הזכויות שמורות לגל סגל  פסיכולוגית בתל אביב   נייד: 054-5501582    דוא"ל: segalgal123@gmail.com

Terms of Use: The photo above is licensed under a CC BY-ND 2.0. It is attributed to nicubunu.photo