ספרי פסיכולוגיה מומלצים

להלן מספר ספרי פסיכולוגיה מומלצים להורים, ילדים, אנשי מקצוע ולקהל הרחב.

ספרי פסיכולוגיה מומלצים לקהל הרחב:

ספרי פסיכולוגיה מומלצים

סערת נפש / יורם יובל

בספרו זה יורם יובל מציג תיאורי מקרה מהקליניקה ומעניק לקוראים מבט אל מאחורי הקלעים של הטיפול הפסיכולוגי ואל היחסים הנרקמים בין מטפל למטופל. יובל נע בין שני מישורים. האחד הוא תיאור של עולמם הפנימי של המטופלים ושל יובל עצמו והאחר, רובד עיוני המתאר את הישגי השנים האחרונות בפסיכולוגיה, בפסיכיאטריה ובמדעי המוח, ואת כלי הטיפול החדשים שבעזרתם ניתן להקל על סבלם של בני האדם.

ספרי פסיכולוגיה מומלצים

טראומה והחלמה / ג'ודית הרמן

ספר שעוסק בטראומה, בהבנה של ההשפעה של טראומה על הנפש, בתהליכי הטיפול וההחלמה ממנה. כדי להעמיק בהבנת מהותה של הפגיעה הקשה הכרוכה בנסיון הטראומטי נסמכת המחברת על עדויותיהם של ותיקי קרבות, שורדי מחנות ריכוז, קרבנות של פשעים אלימים, נשים וילדים מוכים, בני ערובה, שבויי מלחמה ונפגעי אונס ויוצאת מסיפורים אישיים אלה כדי להקיש על מידת הפגיעה, רגשות האשם והבושה המנתקים  את נפגע הטראומה מסביבתו ומעצמו. הספר מלווה במחקרים ועדויות קליניות.

מיינדפולנס

מיינדפולנס : להיות כאן ועכשיו / בעריכת מתי ליבליך

ספר שסוקר את הידע התיאורטי מאחורי תרגול המיינדפולנס שתחילתו בשורשים הבודהיסטיים של התרגול והמשכו ביישומים בהווה, בהם חקר המוח, חינוך קשוב ושיפור היחסים עם הזולת. לצד הידע התיאורטי מפורטים בספר שלל תרגילים פשוטים וייחודיים שניתן לתרגל בבית.

ספרי פסיכולוגיה מומלצים להורים:

ספרי פסיכולוגיה מומלצים

ילד פיצוץ / רוס גרין

בספר זה ד"ר גרין מתרכז בילדים עם קשיי התנהגות שמרבים "להתפוצץ". ילדים אלו נוטים להיות מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז וקשיים בויסות הרגשי.  ד"ר גרין טוען שהקשיים שלהם,  נובעים מחסך התפתחותי בשני כישורים חיוניים: גמישות ועמידה בתסכולים.  בעזרת דוגמאות רבות מניסיונו הקליני והמחקרי מציג גרין גישה המאפשרת לעזור לילדים אלה בבית ובבית-הספר. העקרונות הבסיסיים הם: צמצום העוינות בין הילד למבוגרים, צפיית מצבים שבהם הילד עשוי "להתפוצץ", יצירת סביבה "נוחה למשתמש", שבה יש פחות סבירות לפיצוצים, התמקדות בתקשורת ובפתרון בעיות ולא בשכר ועונש, פיתוח כישורי חשיבה ושליטה עצמית אצל הילד, כך שיוכל להיות גמיש יותר ולהתנהל בצורה טובה יותר מול התסכול.

ספרי פסיכולוגיה מומלצים

אוף גוזל / עלי כ"ץ

ספר העוסק ביחסים בין הורים לילדים מתבגרים. עלי כ"ץ מביא סיפורים אישיים המשקפים מצבי התמודדות מוכרים כגון: יחסי אם-בת, יחסי אב-בן, אב-בת, דימוי עצמי, תוקפנות, סרבנות, מיניות בוטה, מרד וחציית גבולות. מצבים אנושיים מרתקים אלה מעלים כעס, חוסר אונים, ניתוק ותקווה ומביאים להבנה אחרת למפגש חדש ומשמעותי. אוף, גוזל מאפשר ראי אחר הן להורה והן למתבגר. מובאים תיאורי מקרה מן הקליניקה של הטיפול הפסיכולוגי, וכן, חוויות מעולמו האישי של המחבר.

ספרי פסיכולוגיה מומלצים

המאבק באלימות ילדים / חיים עומר

ספר בתחום הדרכת הורים לילדים עם קשיי התנהגות. מפורטים כלים מעשיים להתמודדות בגישת ה"התנגדות הלא אלימה". תורת ההתנגדות הלא אלימה מאפשרת התמודדות יעילה עם בעיות התנהגות ובעיית ההסלמה ומאפשרת להורים ולמורים כאחד את היכולת להחזיר לעצמם את נוכחותם ואת סמכותם.

לגדול אחרת

לגדול אחרת / ד"ר רונית פלוטניק

ספר העוסק בלקויות למידה ובהפרעת קשב וריכוז אצל ילדים. הספר מציע מודל רב תחומי לראיית לקויות הלמידה והשפעתן על הילד והמשפחה מינקות ועד בגרות בכל תחומי החיים.  הספר מרחיב אודות השפעתן של כלל ההפרעות הנוירולוגיות על עולמו הרגשי והחברתי של מי שסובל מלקות זו או אחרת, וכמובן - על הוריו. בנוסף לרקע התיאורטי, הספר מציע כלים יישומיים להורים לילדים עם לקויות למידה ו/או הפרעת קשב וריכוז.

ספרי פסיכולוגיה מומלצים לילדים

כפתור האור של סבא

כפתור האור של סבא ג'מיקו / נעמי אפל

ספר שמיועד לילדים שמתמודדים עם דאגות ופחדים. הספר עוסק בנושא הפחד ומציע מספר שיטות שעוזרות להתמודדות. הספר מאפשר פיתוח שיח על הנושא בין ההורים לילדים וחשיבה אודות דרכים לסייע.

ADHD שלי

ה- ADHD שלי / לאורה וולמר

ספר לילדים על הפרעת קשב וריכוז. הספר מאפשר לדבר עם הילד על הפרעת הקשב באופן שמותאם לשפה שלו ורגיש אליו. הספר נותן מענה להורים, אנשי חינוך ומטפלים המעוניינים להכיר לילדים מהו ADHD, לעזור להם להתייד עמו ולרכוש כלים לשיפור איכות חייהם. הספר הותאם במיוחד לילדים. שפתו פשוטה, מובנת ומתובלת בהומור.

לשבת כמו צפרדע

לשבת כמו צפרדע / אילין סגל

לשבת‭ ‬כמו‭ ‬צפרדע‭ ‬נועד‭ ‬להורים‭ ‬המבקשים‭ ‬להכיר‭ ‬את‭ ‬שיטת‭ ‬המיינדפולנס‭ ‬ולתרגל‭ ‬אותה‭ ‬בדרך‭ ‬משחקית‭ ‬עם‭ ‬ילדיהם. ‬‭"‬מיינדפולנס" ‬ובתרגומה‭ ‬לעברית‭" ‬קשיבות‭ "‬או "‬מודעות‭ ‬קשובה", ‬הינה‭ ‬שיטת‭ ‬תרגול‭ ‬שפותחה‭ ‬במערב‭ ‬ומתבססת‭ ‬על‭ ‬עקרונות‭ ‬המדיטציה.‭ ‬שלל‭ ‬מחקרים‭ ‬הוכיחו‭ ‬שלתרגול‭ ‬קבוע‭ ‬שלה‭ ‬יש‭ ‬השפעה‭ ‬מיטיבה‭ ‬על‭ ‬הגוף‭ ‬והנפש‭ ‬בכל‭ ‬הגילאים‭ ‬ועל‭ ‬כן‭ ‬היא‭ ‬מומלצת‭ ‬על‭ ‬ידי‭ ‬אנשי‭ ‬מקצוע‭ ‬מכל‭ ‬גווני‭ ‬הקשת‭ ‬הטיפולית‭, ‬ומשולבת‭ ‬בתכנית‭ ‬הלימודים‭ ‬החל‭ ‬מהגיל‭ ‬הרך‭.‬‭

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:

טיפול פסיכולוגי במבוגרים

טיפול פסיכולוגי בילדים

ניתן לרכוש את הספרים הנ"ל בחנות הספרים הוירטואלית של האתר פסיכולוגיה עברית