מחפשים פסיכולוגית ילדים? כמה דברים שכדאי שתדעו

מתי כדאי לפנות לפסיכולוג ילדים או פסיכולוגית ילדים ?פסיכולוג ילדים

בשונה ממבוגרים, ילדים לא תמיד מבטאים קשיים באופן ישיר. לכן, חשוב לגלות רגישות לסימנים שיכולים להעיד על מצוקה. קשיים בשינה, שינויים בתיאבון, הסתגרות והימנעות, הפתרצויות זעם, קשיי ריכוז, חוסר שקט, ולמעשה כל התנהגות שונה מהרגיל, שנמשכת לאורך תקופה, יכולה להיות ביטוי לקושי רגשי. ככלל, ניתן לומר כי כאשר ישנה פגיעה בתפקוד בתחום אחד או יותר בחייו של הילד (יחסים בתוך המשפחה, תפקוד לימודי, תפקוד חברתי או תפקוד רגשי), לאורך זמן, מומלץ להתייעץ עם פסיכולוג ילדים.

האם קשיים רגשיים יכולים לחלוף מעצמם או שתמיד צריך לפנות לפסיכולוג ילדים?

לעיתים קשיים רגשיים שמופיעים כתגובה לשינוי יכולים לחלוף מעצמם, במידה ותגובת הסביבה לקשיים הינה מתאימה ותומכת. לדוג' במצבים נורמטיביים כגון: לידת אח, שינוי מסגרת לימודית או סביבת מגורים, צפוי שתהיה רגרסיה זמנית בתפקוד הילד. זאת משום, שהתמודדות עם שינויים דורשת אנרגיה רבה, באופן שמרוקן את המשאבים הרגשיים של הילד ומותיר אותו עם מסוגלות נמוכה יותר להתמודד עם משימות היום יום. עם זאת, במידה ואתם חשים שההתנהגות הבעייתית נמשכת לאורך זמן, מומלץ לפנות לפסיכולוג ילדים לצורך ייעוץ. שכן, קשיים רגשיים שלא מטופלים לאורך זמן עלולים להתעצם ולהחריף, באופן שיקשה על הטיפול בהם.

סמכו על תחושת הבטן שלכם! אתם כהורים מכירים את ילדכם יותר מכל אדם אחר. במידה ואתם חשים דאגה לגבי מצבו הרגשי של ילדכם, אני ממליצה לפנות לגורם מקצועי לשם הערכה וטיפול, בהתאם לצורך.

באילו סוגי בעיות יכול טיפול אצל פסיכולוג ילדים או פסיכולוגית ילדים לסייע?

טיפול אצל פסיכולוג ילדים יכול לסייע במגוון רחב של קשיים כגון: חרדה (חרדת פרידה, חרדה חברתית, חרדה כללית), דכאון, הימנעות, קשיים חברתיים, כעסים, הפרעת קשב וריכוז, לקויות למידה, קשיי הסתגלות, בעיות התנהגות ועוד…

מה קורה לאחר שפונים לפסיכולוג ילדים?

פסיכולוג ילדים בדרך כלל יפגוש קודם את ההורים. בפגישה זה הוא יבקש מההורים להסביר מה הסיבה שפנו אליו, לספר על הילד, על התפקוד שלו ועל היחסים איתו. לאחר מכן, הפסיכולוג יפגוש את הילד ל2-3 פגישות לצורך הערכה רגשית. לאחר הפגישות עם הילד הפסיכולוג יפגש שוב עם ההורים. בפגישה זו הפסיכולוג ישתף את ההורים בתוצאות ההערכה הרגשית, תוך חיבור לסיבה שבגללה ההורים פנו אליו ויציע תוכנית טיפולית. במידה וההורים יסכימו לתוכנית הטיפולית ניתן יהיה לצאת לדרך ולהתחיל בטיפול הפסיכולוגי בילד. הטיפול הפסיכולוגי בילד ילווה גם בהדרכה להורים.

כיצד מתבצע טיפול אצל פסיכולוג ילדים או פסיכולוגית ילדים?

טיפול פסיכולוגי בילדים שונה מטיפול פסיכולוגי במבוגרים. בעוד שהטיפול הפסיכולוגי במבוגרים מתבצע בעיקר באמצעות שיחה, הטיפול הפסיכולוגי בילדים מתבצע, בדרך כלל,  באמצעות משחק (PLAY THERAPY). המשחק הינו השפה של הילד שבאמצעותה הוא מתקשר עם העולם ומביע את עצמו. בתוך המשחק משתקף עולמו הפנימי וניתן ללמוד ממשחקו את התכנים אשר מעסיקים אותו. המשחק מאפשר ביטוי מעודן ועיבוד של תכנים קונפליקטואלים. למשל ילד אשר מקנא באחיו התינוק יכול לבטא נושא זה במשחק סוציו-דרמטי, ללא חשש שיפגע באחיו או שההורים יכעסו עליו. כל ילד משחק באופן אחר ובמשחק עולים נושאים כגון: תחרותיות, סף תסכול, יכולת עמידה בכללים, פתרון בעיות ועוד. באמצעות ערוץ זה פסיכולוג הילדים יכולה לחבור אל הילד ולסייע לו לעבד את התכנים שמעסיקים אותו באופן עקיף ולא מאיים.

מה זו הדרכת הורים אצל פסיכולוג ילדים?

ההורים הינם שותפים הכרחיים לטיפול בילד. להורים השפעה גדולה על ילדיהם והיחסים של כל ילד עם הוריו הינם בעלי פוטנציאל בסיסי להנאה, התפתחות וצמיחה. עם זאת, בנסיבות מסוימות, הקשר בין ההורים לילד יכול להפוך למתסכל ולהוות מקור לכאב ופגיעה עבור שני הצדדים. המרחב הטיפולי מאפשר התבוננות על היחסים הורים-ילד, באופן שבהמשך, מסייע לקדם תהליכים של שינוי במערכת המשפחתית ובכך, משלים את תהליך הטיפול הפרטני. אי לכך, פסיכולוג ילדים נוהג לקיים מפגשים טיפולים עם ההורים אחת לתקופה, במקביל לטיפול בילד. מפגשים אלו נקראים "הדרכת הורים". במהלך המפגשים הפסיכולוג מעדכן את ההורים במהלך הטיפול וכן, מקבל מידע אודות תפקוד הילד בבית ובמסגרות השונות. בנוסף, המפגשים מאפשרים להורים מרחב להעלאת דילמות וקשיים ביחסיהם מול ילדם.

 איך מסבירים לילד את העובדה שהוא הולך לפסיכולוג או פסיכולוגית ילדים?

הורים רבים מתחבטים בסוגיה זו. לעיתים הורים מעדיפים להגיד לילד שהוא הולך ל"חוג" או "שיעור" וחוששים להשתמש במילה "פסיכולוגית" או "טיפול". לעיתים אף משדרים לילד שזה "סוד" ושעדיף לא לשתף בכך אחרים. אני דוגלת בתקשורת ישירה וכנה עם הילדים. שוחחו עמם על הסיבה שבגללה הם מגיעים. השתדלו לחבור לנקודת המבט של הילד ולראות מה מפריע לו. אפשר להסביר שפסיכולוגית זו מישהי שעוזרת לילדים עם דברים שקשים להם. במידה ומעבירים לילדים מסר של הסתרה, בין אם באופן גלוי או סמוי, הילד ירגיש שיש משהו שהוא צריך להתבייש בו, והדבר יפגע בדימוי העצמי שלו.

כמה זמן ימשך הטיפול אצל פסיכולוג ילדים?

משך הטיפול הפסיכולוגי תלוי במשתנים שונים כגון: סוג הבעיה וחומרתה, מידת המוטיבציה של הילד וההורים לשינוי ההתגייסות לטיפול, סוג הטיפול ועוד. באופן כללי יש טיפולים כמו טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) אשר נחשבים לטיפולים קצרי מועד וכבר לאחר 3-4 חודשים ניתן לראות הטבה בסימפטומים. עם זאת, על-מנת להשיג שינוי משמעותי אשר יהיה יציב לאורך זמן, דרושה עבודה מעמיקה וארוכת טווח. כאמור,  בתחילת כל טיפול הפסיכולוג יקדיש את הפגישות הראשונות להיכרות עם המשפחה, והערכה רגשית של הילד. על בסיס תוצאות ההערכה הרגשית נעשית בנייה של "חוזה טיפולי", תוך תיאום ציפיות והגדרת מטרות משותפת, כך שיש שקיפות לגבי סוג הטיפול ומהלכו.

האם כשפונים לפסיכולוגית או פסיכולוג ילדים המידע עלול לעבור לגורמים אחרים?

חד משמעית לא. קיימת חובת שמירת סודיות על הפסיכולוג על-פי חוק. אף גורם חינוכי/רפואי/צבאי לא יכול לקבל מידע אודות הטיפול בילדכם ללא אישור ויתור סודיות מכם. עם זאת, קיימת חובת דיווח לאנשי מקצוע במקרים של פגיעה בקטין, חסר ישע או בכדי למנוע פשע. שמירת הסודיות הינה הכרחית על מנת לבסס תחושה של אמון וביטחון בתוך הטיפול הפסיכולוגי.

לצד זאת, חשוב לציין כי הטיפול הינו אפקטיבי יותר כאשר עובדים עם כל הגומרים בסביבתו של הילד, קרי, ההורים והצוות החינוכי. אי לכך, אני מעודדת את ההורים לשתף את צוות בית הספר בעובדת הטיפול בילד ונוהגת אף להגיע למסגרת החינוכית, בהתאם לצורך, על מנת לתת ייעוץ ולסייע בבניית תוכנית התערבות. כאמור, כל זאת, רק במידה וההורים מסכימים ומעוניינים בכך.

מה ההכשרה של פסיכולוג ילדים או פסיכולוגית ילדים?

פסיכולוג הוא מי שסיים תואר ראשון ותואר שני בפסיכולוגיה. בתום לימודי התואר השני הפסיכולוג ראשי להירשם ב"פנקס הפסיכולוגים" של משרד הבריאות. עם זאת, על מנת להיות רשאי לטפל ולעבוד באופן פרטי על הפסיכולוג לעבור התמחות, שבדרך כלל נמשכת כ-4 שנים, במוסד מוכר על-ידי משרדת הבריאות. בסוף תקופת ההתמחות הפסיכולוג עובר בחינת התמחות ורק לאחריה הוא רשאי להיקרא פסיכולוג מומחה ולעבוד באופן פרטי ללא הדרכה.

קיימות מספר מגמות של תואר שני בפסיכולוגיה שעוסקות בתחום הפסיכולוגיה של הילד. על-פי רוב פסיכולוג ילדים יהיה בוגר לימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית של הילד, פסיכולוגיה חינוכית או פסיכולוגיה התפתחותית. עם זאת, יתכן גם מצב כי בוגר מגמה של פסיכולוגיה חברתית, שיקומית או נוירופסיכולוגיה יהיה פסיכולוג ילדים. זאת במידה ופסיכולוג זה יעשה התמחות שבה האכולוסייה המרכזית היא ילדים. במסגרת התמחות זו ירכוש את הידע התיאורטי והניסיון המעשי שדרוש לעבודה בתחום זה.

לסיכום, פסיכולוג ילדים הוא מי שהתמחה באבחון ובטיפול פסיכולוגי בילדים וערך מספר רב של אבחונים וטיפולים פסיכולוגים תחת הדרכה.

 

אם אתם מודאגים מכך שהילד שלכם נמצא במצוקה רגשית ומחפשים פסיכולוגית ילדים
או אם יש לכם שאלות ולבטים ואתם מעוניינים בהדרכה וייעוץ
אתם מוזמנים ליצור איתי קשר בטל' 054-5501582

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

@ כל הזכויות שמורות לגל סגל  פסיכולוגית בתל אביב   נייד: 054-5501582    דוא"ל: segalgal123@gmail.com

Terms of Use: The photo above is licensed under a CC BY-ND 2.0. It is attributed to rolands.lakis