אבחון הפרעת קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

מתי כדאי לפנות לאבחון הפרעת קשב וריכוז? מי רשאי לבצע אבחון הפרעת קשב וריכוז וכיצד הוא מתבצע? מאיזה גיל ניתן לאבחון הפרעת קשב וריכוז? האם אבחון קשב וריכוז עלול לתייג את הילד ולהשפיע עליו לרעה בהמשך הדרך? כל התשובות לשאלות במאמר הבא.

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו התפתחותית שכוללת מרכיבים של פגיעה בקשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות. השכיחות של הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים מוערכת  ב-5%-10%, כאשר מספר הבנים שלוקים בהפרעה גדול יותר מאשר מספר הבנות. על פי רוב, מופיעים סימנים מוקדמים להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים כבר ב-5 השנים הראשונות לחייהם כגון: נטייה לפעלתנות, תנודות במצב הרוח, חוסר שקט מוטורי ועוד. הילדים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתקשים בדרך כלל לפעול בעקביות ובהתמדה ולהשלים משימות, דעתם מוסחת לעתים קרובות וקשה להם להיות מרוכזים בשיחה. הם מתקשים בפתרון בעיות בצורה מובנית ובדחיית סיפוקים. הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים יכולה להפריע בלמידה וכן, יכולה לבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים. בשל כך, חשוב לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ולטפל בהן.

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים עם פעלתנות יתר (ADHD)

לקטגורייה זו שייכים ילדים אשר מאופיינים בתנועתיות וחוסר שקט מוטורי ("קוצים בישבן"), אימפולסיביים ובעלי קושי לדחות סיפוקים (נוטים להתפרץ לדברי אחרים, מתקשים להמתין לתורם ולעתים לקבל גבולות), מתקשים לשבת בשקט. ילדים אלו מאותרים ביתר קלות על-ידי מערכת החינוך, משום שהסימפטומים, במקרה שלהם, "בולטים לעין".

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ללא פעלתנות יתר (ADD)

הפרעת קשב וריכוז יכולה להופיע גם ללא המרכיב ההיפראקטיבי. לקטגוריה זו שייכים ילדים אשר מאופיינים בחולמנות, מוסחות וניתוקים בקשב. קצב העיבוד שלהם איטי ולוקח להם זמן רב יותר, משאר הילדים, לבצע משימות. חלקם מפוזרים, מתקשים להתארגן ונוטים לאבד חפצים ולשכוח מטלות. התסמינים במקרה זה הינם בולטים פחות מאשר במקרה של הילד ההיפראקטיבי ועל-כן, לעיתים, לוקח זמן עד שהילד מאותר ומאובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז.

איך לדעת אם לילד שלי יש הפרעת קשב וריכוז?

להלן מספר שאלות הכוללות תסמינים של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים, שיסייעו לכם להחליט האם יש צורך לפנות לאבחון קשב וריכוז.

תחום הקשב והריכוז:

האם לעיתים קרובות הוא לא שם לב או עושה טעויות עקב חוסר תשומת לב, בשיעורי הבית, עבודה או פעילות אחרת?
האם לעיתים קרובות יש לו קושי להתרכז בפעולות או משחק הדורשים ריכוז ממושך?
האם לעיתים קרובות יש רושם שאינו מקשיב כאשר מדברים אליו ישירות?
האם לעיתים קרובות אינו עוקב אחר הוראות ומתקשה לסיים שיעורי בית, עבודות או מטלות אחרות?
האם לעיתים קרובות יש לו קושי בארגון משימות או פעילויות?
האם לעיתים קרובות נמנע או מסתייג ממשימות הדורשות מאמץ שכלי מתמשך?
האם לעיתים קרובות מאבד דברים הדרושים לביצוע מטלה או פעילות?
האם לעיתים קרובות מוסח בקלות ע"י גורמים חיצוניים?
האם לעיתים קרובות הוא שכחן בפעילויות יומיומיות?

לפי ה-DSM  (ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי), דרושים לפחות 6 מהסימפטומים הבאים, במשך 6 חודשים לפחות, על-מנת לקבוע אבחנה של הפרעת קשב וריכוז.

תחום האימפולסיביות וההיפראקטיביות:

האם לעיתים קרובות הוא מניע בעצבנות את הידיים והרגליים או נע באופן מוגזם על הכיסא?
האם לעיתים קרובות קם מהמקום בכיתה או במצבים אחרים בהם מצופה להתמיד ולשבת?
האם לעיתים קרובות רץ או מטפס באופן מוגזם במצבים בהם פעילות זו אינה מתאימה?
האם לעיתים קרובות יש לו קושי להשתתף במשחק או בפעילות שקטה?
נמצא בתנועה או מתנה כאילו "מופעל על-ידי מנוע"?
האם מדבר באופן מוגזם או קורה לו לעיתים קרובות שהוא ממשיך לדבר, גם כאשר מבקשים ממנו להפסיק או שאף אחד לא מקשיב?
האם לעיתים קרובות עונה ללא מחשבה לפני שסיימו לשאול אותו את השאלה?
האם יש לו קושי להמתין לתורו?
האם לעיתים קרובות מתפרץ או נכנס ללא רשות לדברי או משחקי אחרים?

לפי ה-DSM  (ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי), דרושים לפחות 6 מהסימפטומים הבאים, במשך 6 חודשים לפחות, על-מנת לאבחן אימפולסיביות והיפראקטיביות.

ככל שמספר השאלות שלהן עניתם "כן" גדול יותר, כך מומלץ לפנות לאבחון קשב וריכוז (ניתן לקרוא עוד על איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה כאן)

שאלות ותשובות על אבחון קשב וריכוז:

הילד שלי מסוגל להתרכז שעות בפעילות כגון: משחק מחשב וצפייה בטלוויזיה. האם יתכן שעדיין יש לו הפרעת קשב וריכוז?

בהחלט כן, בזמן פעילות שהילד נהנה ממנה הקשב נמשך באופן פאסיבי לגירוי ועל-כן, אין קושי בריכוז ובהתמדה בפעילות זו. הבעיה מתחילה כאשר הפעילות משעממת את הילד. אז נדרש ממנו להפעיל מנגנונים של קשב, באופן אקטיבי, על-מנת לסנן את הגירויים המסיחים ולהתרכז בגירוי המשעמם. לילדים עם הפרעת קשב וריכוז יהיה קושי בתחום זה.

בבית הספר מדווחים על כך שהילד שלי חסר שקט, תנועתי, מוסח ולא מרוכז, ואילו בבית לא רואים התנהגויות מהסוג הזה. איך זה יתכן?

בהחלט יתכן תפקוד שונה של הילד בסביבות שונות. הסביבה הבית ספרית הינה מאתגרת יותר מאשר הסביבה הביתית, שכן מדובר בכיתה עם מספר רב של תלמידים, שעות ישיבה מרובות שבהם יש צורך להקשיב למורה ולהתרכז. בעוד שבבית, הילד חופשי יותר לעסוק בפעילויות אשר מוצא בהן עניין, יתכן גם שהילד עייף אחר הצהריים ולכן פחות רואים את המרכיב ההיפראקטיבי.

האם אבחון הפרעת קשב וריכוז עלול לתייג את הילד ולהשפיע עליו לרעה בהמשך הדרך?

הורים רבים נרתעים מפנייה לאבחון קשב וריכוז לנוכח חשש מתיוג. קיים חשש שעצם האבחנה בדבר הפרעת קשב תגרום לצוות החינוכי להתייחס לילד כ"שונה" או "חריג". חששות אלו הינם מובנים שכן כל הורה מעוניין שיראו ויתייחסו לילדו כפי שהוא, על מאפייניו הייחודיים ולא יכניסו אותו לקטגוריות שונות. עם זאת, עלינו לזכור כי פעמים רבות אף לפני האבחון, קשייו של הילד מתבטאים בשטח. בשל כך, באופן בלתי נמנע, חווית השונות של הילד נוכחת אף היא. אלא שללא האבחון, פעמים רבות, הילד וסביבתו נוטים לתת פרשנות מוטעית להתנהגויות שנראות מעל לפני השטח, כגון: עצלנות, פינוק, חוסר מוטיבציה, רצון להתריס או לעשות "דווקא" וכו'. תהליך אבחוני שנעשה באופן מקצועי ונכון, יכול לסייע בהבנת הקשיים של הילד ומקורם, וכפועל יוצא אף בשינוי היחס של הסביבה אליו, כך שיהיה מותאם יותר לצרכיו.

האם יש טעם לפנות לאבחון קשב וריכוז אם אינני מעוניינ/ת בטיפול תרופתי עבור ילדי?

הורים רבים נמנעים מפנייה לאבחון קשב וריכוז, משום שחוששים מהאפשרות שבמידה ואכן תאובחן הפרעת קשב וריכוז, יופעל עליהם לחץ מצד צוות בית הספר לטפל בקשייו של הילד בטיפול תרופתי. חשוב להדגיש, באופן חד וברור, שההחלטה בדבר הטיפול בילדכם הינה שלכם בלבד! בשום אופן, אף גורם לא יכול לחייב אתכם לתת טיפול שאינכם מסכימים אליו. שלב האבחנה ושלב הטיפול הם שני שלבים שונים. שלב האבחנה חשוב ביותר כשלעצמו, לצורך הבנת המקור לקשייו של הילד. הבנה זו, משנה את התפיסה של הילד בעיני עצמו ובעיני סביבתו, ומאפשרת התכווננות טובה יותר לצרכיו. לגבי שלב הטיפול, חשוב לדעת כי קיימות אפשרויות שונות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, שהטיפול התרופתי היא רק אחת מהן.

בבית אני מבחינ/ה בקושי של ילד/י להתרכז בפעילויות שלא מעניינות אותו וכן, להכין שיעורי בית. הוא חולמני, מוסח ועובד בקצב איטי. עם זאת, בבית הספר לא מדווחים על כל קושי. יכול להיות שיש לילדי הפרעת קשב וריכוז אבל בבית הספר לא מבחינים בכך?

בהחלט יתכן מצב כזה. כאמור, יכול להיות מצב של הפרעת קשב וריכוז ללא המרכיב ההיפראקטיבי. במקרה כזה הילד לא יפריע בכיתה, ולכן, המורים עלולים לא לשים לב לקושי. אולם בפועל, הילד אינו מרוכז בדברי המורה, נוטה לחלום או להיות מוסח. פעמים רבות, הקשיים יבואו לידי ביטוי בבית, בעת הכנת שיעורים ולמידה למבחן. כמו כן, ניתן יהיה לראות את הקושי בפער בין ההשקעה בתחום הלימודי לבין התוצאות בפועל.

בבית הספר היסודי הילד שלי לא השקיע יותר מידי, אבל הצליח להגיע להישגים סבירים. במעבר לחטיבת הביניים, פתאום התחילו דיווחים על קשיים בתחום הלימודי ובתחום הקשב והריכוז. האם הפרעת קשב וריכוז יכולה להופיע "פתאום"?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו-התפתחותית מולדת שמלווה את הילד מראשית לידתו. יחד עם זאת, רמת התפקוד של הילד מושפעת, באופן ישיר, מהתנאים הסביבתיים בהם הוא גדל. במידה והסביבה בגיל צעיר מותאמת לקשיים של הילד, יתכן והקשיים פחות יבואו לידי ביטוי. כמו כן, במידה והילד בעל אינטליגנציה גבוהה, יתכן והוא יצליח לפצות על קשייו ולהגיע להישגים, על-אף שסובל מהפרעת קשב וריכוז. יחד עם זאת, ככל שתהיה עליה ברמת הקושי והעומס הלימודי, כך סביר להניח, שנראה ירידה בתפקוד של הילד וביכולתו "לפצות" על קשייו.

מאיזה גיל אפשר לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ?

כיום מקובל לאבחן הפרעת קשב וריכוז מגיל 5 ומעלה. ניתן לאבחן גם לפני גיל זה, אולם אז האבחון פחות מדוייק. הסיבה לכך היא שמה שנראה כמו הפרעת קשב בגיל הרך יכול להיות קשור גם לבשלות רגשית. לדוגמא היכולת להתמיד במשימה לאורך זמן או היכולת לעכב תגובה ולווסת התנהגות הם סימפטומים של הפרעת קשב וריכוז, אולם גם יכולים לנבוע מבשלות רגשית נמוכה או מקצב התפתחות איטי יותר.

מי רשאי לאבחן הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ?
  1. איש מקצוע רפואי, המומחה בתחומו, אשר התמחה ורכש ניסיון בטיפול בהפרעת קשב וריכוז.  נוירולוג/ פסיכיאטר ילדים, רופא ילדים/משפחה מומחה שעברו הכשרה מוכרת בתחום הפרעת קשב וריכוז.
  2. פסיכולוג או פסיכולוגית מומחה/ית אשר התמחו ורכשו ניסיון בטיפול בהפרעת קשב וריכוז.
במידה ואני מעוניינ/ת באבחון הפרעת קשב וריכוז עבור בני/בתי לאיזה סוג אבחון כדאי לפנות?

ההערכה בתחום הקשב הינה מורכבת ומתבססת על דיווח מצד ההורים והצוות החינוכי, תצפית קלינית על הילד וכן, ביצוע במבחנים סטנדרטיים שבודקים תפקודי קשב וריכוז. פעמים רבות, בנוסף לקשיים בתחום הקשב, מופיעים קשיים בתחום הרגשי, כגון: דימוי עצמי נמוך, קושי בויסות רגשי, קשיים ביחסים הבינאישיים ועוד. אי לכך, יש ערך מוסף לביצוע אבחון פסיכודידקטי מקיף שבודק את החלק הרגשי וכן, כולל הערכה של התפקודים הקוגנטיביים (אינטליגנציה, תפיסה, זכרון וכו'), באופן שנותן תמונה רחבה יותר של מוקדי החוזק והקושי של הילד ובשל כך, מאפשר לבנות תוכנית טיפול שמותאמת, באופן מיטבי, לצרכיו של הילד והוריו.

 

 

אולי יעניין אותכם לקרוא עוד על:

אבחון פסיכודידקטי

טיפים להורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

 

 

 

@ כל הזכויות שמורות לגל סגל  פסיכולוגית בתל אביב   נייד: 054-5501582    דוא"ל: segalgal123@gmail.com

Terms of Use: The photo above is licensed under a CC BY-ND 2.0. It is attributed to amenclinicsphotos ac